Universum Star Wars ve světě videoher

Universum Star Wars ve světě videoher

4 února, 2021 0 Od Martina Halamásková

Po tolika letech po vydání prvního Star Wars filmu se stále nemluví o ničem jiném. George Lucas a jeho rozmanitý svět si získali srdce mnohých a neustále tak vznikají nové příběhy, ať už ve formě knih, komiksů nebo her. Spousta videoherních společností stále pokračuje ve vytváření dalších a dalších titulů, po kterých, přiznejme si, velice toužíme. S nedávným zoficiálněním společnosti Lucasfilm Games jsem se rozhodla, že by stálo za to si projít hry ze světa Star Wars, které mě nějakým způsobem zaujali a kterých je za těch několik let vcelku dost. Nebudu se samozřejmě omezovat pouze na Lucasfilm Games nebo Lucas Arts, to bych pak nemohla zmínit spoustu jiných, skvělých titulů. Projdeme si jak staré hry, tak i nové. Tak se pohodlně usaďte, protože právě míříme do Předaleké galaxie.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Jako první bych chtěla vypíchnout klasiku, která je mou oblíbenou hrou z dětství. Ostatně má všechny důvody jí být, i dnes je Star Wars: Knights of the Old Republic (KOTOR) velice aktuální. Tato hra se stala úspěšnou na tolik, že se Lucasfilm Games rozhodli vytvořit nové pokračování, třetí díl, který je prozatím zahalen po rouškou tajemství. Asi by se nedalo říct, že zaznamenává ohromný příval nových fanoušků, ale má velice stabilní základnu hráčů, kteří hru milují natolik, že jí udržují i po tolika letech ve své oblibě. KOTOR se stal v podstatě legendou mezi hrami ze Star Wars prostředí. Již 18 let stará hra vytvořená společností Bioware a Lucas Arts byla ve své době úplně první Star Wars hrou žánru RPG (role-playing game).

Celá hra funguje na takzvaném d20 systému, který je inspirovaný pravidly stojí hry Dračí doupě. Jinými slovy, mechaniky boje nebo třeba úspěchu při lhaní během dialogu určuje dvacetistranná kostka. Hod kostkou se uskutečňuje v pozadí vašich akcí, takže jaké číslo vám padlo, či nepadlo, se nedozvíte, vše se děje automaticky. Z vašeho pohledu se jedná o běžný souboj, ale z pohledu programu je to nemilosrdná hra kostek o větší číslo. Díky takovým mechanikám je pravděpodobnost úspěchu vašeho útoku značně menší než u jiných RPG titulů, což celé hře dodává pocit výzvy a originality. V průběhu zvyšování vaší úrovně máte samozřejmě možnost vylepšovat schopnosti, které k vašemu běžnému hodu kostkou přičítají nebo odečítají další hodnoty. Záleží, na jakých dovednostech svoji postavu vytvoříte. Boj je rozdělen na kola, ve kterých se střídáte se svými protivníky. Na počátku boje si můžete pozastavit hru a naklikat si všechny akce předem, stejně tak je můžete v průběhu i měnit.

Jak již název vypovídá, příběh se časově odehrává mnohem dříve než filmy. Dokonce až v dobách staré Republiky, kdy Sithové ještě nebyli zdaleka tak vzácní, jako je tomu například v prequelech. Republika a Sithské impérium spolu přirozeně válčí a obě jejich strany jsou víceméně vyrovnané. Zde měli vývojáři v podstatě volnou ruku, protože zasadili příběh do doby, o které se toho moc nevědělo. Co jsem shledala velice příjemným byla možnost volby, jakou cestou se vydat. Tedy zůstat na Světlé straně síly nebo se přidat k Temné straně. Tím se v podstatě stáváte vlkem samotářem, protože logicky zrazujete svoje přátele a členy vaší družiny.

Jelikož se jedná o starší hru, ne vždycky vše šlape, jak má. Obzvláště problematické je spustit hru na Windows 8 nebo 10. Pokud byste měli zájem si hru zahrát, je dobré mít nainstalované nejnovější aktualizace a pro jistotu si hru ukládat do dvou rozlišných souborů. Občas se může stát, že vám hra z ničeho nic spadne a jeden z vašich uložených souborů nepůjde spustit. Bohužel s tím se nedá nic dělat, přeci jen je to 18 let stará hra.

Battlefront 2

Další hra, kterou bych chtěla zmínit je Battlefront II vytvořená společností Electronic Arts (EA) ve studiu DICE a ve spolupráci s Criterion Games a EA Motive. Jedná se o akční střílečku z pohledu třetí nebo první osoby, záleží na vás. Hra byla publikována v roce 2017, dva roky po vydání sedmého dílu Star Wars: The Force Awakens. Možná se ptáte, proč vůbec zmiňuji sedmý díl nové filmové trilogie, ale má to svůj důvod. Battlefront 2 totiž svým kampaňovým příběhem vyplňuje mezeru mezi Return of the Jedi a Force Awakens (šestým a sedmým dílem). Ve hře máte k dispozici jak hru pro více hráčů, tak i pro jednoho. Zde se také názory mnohých rozdělovali. Multiplayer byl totiž brán mnohem kladněji než samotná kampaň. Vezmeme to ale postupně.

Hra pro více hráčů měla obecně vzato vcelku kladnou odezvu, jelikož ji tvoří mnoho různých módů, které si můžete zahrát. Ať už toužíte po přestřelce mezi droidy a klony nebo epických duelech mezi rytíři Jedi a temnými Sithy. Osobně mám velice ráda mód bitev ve vesmírných stíhačkách – Starfighter, který je opravdu velice vyvedený. Jestli létáte v atmosféře nebo ve vesmíru je to vlastně jedno, protože jste perfektně dezorientovaní. Působí to realisticky a jelikož jsem člověk, který miluje vědecko-fantastické filmy, hry, komiksy, no však chápete, tak takové detaily nemohu vynechat. Takže za mě velké plus.

Co se mi, ale nelíbilo se týká velké nevyváženosti mezi jednotlivými hrdiny, převážně mezi rytíři Jedi, Sithy a obyčejnými vojáky. Dobrým příkladem je například charakter princezny Leiy, která prostě nemá absolutně žádnou šanci proti komukoliv se světelným mečem. To je ale pravděpodobně zapříčiněno výhodami z loot boxů, které se ve hře dali dříve koupit za peníze. Tím se nám otevírá další velké téma, a to jsou právě mikrotransakce ve hrách – konkrétně typu Pay2Win. Je jasné, že tento problém se v multiplayer hrách vyskytuje často. Hře to ubírá na vyváženosti a je naprosto normální, že pokud koupíte řekněme vcelku drahou hru, nechcete do ní v průběhu hraní cpát další peníze. EA tedy pod nátlakem negativních komentářů nakonec mikrotransakce ze hry odstranila téměř úplně a odemkla následně všechny charaktery.

Co se týče kampaně, nemohu si vyloženě stěžovat i přesto, že obecně nebyla přijata dobře. Hlavní protagonistka je bývalá agentka Impéria, Iden Versio, která nakonec dezertuje a přidá se k rebelům, kteří se snaží vybít zbytky imperiálních jednotek. Osobně mi právě tato postava přišla velice nesympatická, působila chladně a nepříjemně i ve chvílích, kdy očividně chladná nebyla. Model jejího obličeje dle mého názoru neseděl, k rysům její povahy, alespoň v některých situacích. Když samozřejmě pominu tuto maličkost, kampaň mě bavila. Líbilo se mi, že jste v průběhu mohli hrát za více charakterů než jenom za Iden, například Luka, Hana Sola, Landa …

Vzhledem k tomu, že Battlefront II je převážně multiplayerovým kouskem, kampaň nemá žádnou převratnou hratelnost, celkově je velice jednoduchá, ale to ji podle mého názoru nedělá špatnou. Byla jsem zvědavá, co se bude v příběhu dál odehrávat. Líbilo se mi, jak je hra graficky udělaná a také se mi líbila spojitost s prvním dílem nové trilogie. V kampani chyběli bossové, což byla trochu škoda a jediná část, která by se k tomu dala přirovnat je téměř ke konci příběhu. Mluvím o úseku s několika AT-AT a AT-ST transportéry. Také je škoda, že hra nemá žádné dialogové možnosti volby, a tudíž ani žádné jiné konce. I přesto bych ale nebyla na kampaňový příběh tak přísná. Vývojáři navíc kampaň posléze ještě rozšířili expanzí, která byla pro všechny zcela zdarma a jenž dokonala napojení na sedmou epizodu hlavní filmové ságy.

Mohla bych sem napsat pár maličkostí, které bych do hry ráda přidala. Uvítala bych například větší výběr ikonických charakterů z jiných dílů nebo právě víc konců v kampani. Rozhodně by dle mého hra pár úprav přivítala s otevřenou náručí, ale toho se již nedočkáme. EA totiž koncem dubna minulého roku oficiálně oznámila ukončení všech aktualizací. Hra je tedy kompletní a jiná už nebude, s tím jsem ale ochotná se smířit.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Když byla tato hra oznámena, musím se přiznat, že jsem byla velice zvědavá a možná i trošku nadšená. Trailer mě vcelku zaujal a těšila jsem se, jak bude hra vypadat. Star Wars Jedi: Fallen Order je akční adventura hraná ze třetí osoby, vytvořená videoherním studiem Respawn Entertainment a publikované Electronic Arts (EA). Už jsou to dva roky, co hra vyšla na svět a ohlasy na ní jsou velmi kladné. Ostatně mnoho lidí tvrdí, že by se Fallen Order dal zařadit mezi jedny z nejlepších Star Wars her vůbec.

Příběh je zařazen mezi třetí a čtvrtý díl, zhruba pět let po Rozkazu 66, tedy po vyvraždění většiny Jediů. Hlavní protagonista je mladý padawan jménem Cal Kestis, který masakr přežil a nyní se schovává. Je však neustále na útěku, protože imperiální inkvizitoři hledají přeživší členy řádu, a tak žije od vteřiny ke vteřině. Hned ze začátku hry se nacházíme na planetě Bracca, což je v současné době imperiální šrotiště plné starých lodí a droidů z dob Klonových válek. Cal se zde snaží zapadnout jako obyčejný pracovník, ale samozřejmě neuspěje a musí rychle pryč. Pomocnou ruku mu nabídne bývala jediská mistryně Cere Junda a společně se vydávají na dobrodružství s cílem znovu obnovit Jediský řád.

Cal je výjimečný tím, že jako jeden z mála Jediů dokáže pomocí síly přečíst historii daného objektu, kterého se dotkne. Jakožto fanynka Star Wars jsem četla i poměrně mnoho knih z tohoto prostředí a jedna konkrétní vyprávěla příběh právě o Jediovi, který tuto schopnost měl. Abyste mě chápali, o takové schopnosti využívat sílu, jsem se poprvé dozvěděla až v této knize a pokud vím, tak ve filmech či seriálech se nikdy taková zmínka nevyskytovala. Na této hře se mi velice líbí, že bere věci z vedlejších publikací ze světa Star Wars a elegantně z nich dělá kánon. Technicky tato kniha již kánon je, ale pokud nejste opravdu zarytý fanoušek, nemusíte se o ní ani dozvědět. Proto se mi tato Calova schopnost tak líbí.

Hra vypadá z grafického hlediska opravdu moc pěkně. Už jenom ten krátký okamžik před započetím hlavní dějové linky, kde se můžete podívat na nezměrné množství krásných detailů, jako jsou právě již zmíněné lodě z prequelů, třeba předchůdce imperiálních křižníků a staré republikové přepravní lodě, které jsme mohli vidět ve druhém díle Klony útočí. Rasy okolních postav ve mne také probouzely vlnu nostalgie. Všimnout si můžeme například velkého množství členů rasy mirialanů, do jejichž řad se ve filmech nebo třeba seriálech řadila mistryně Luminara Unduli nebo její padawanka Barriss Offee. Dále pak chissové, kteří prozatím v žádném seriálu nebo filmu nebyli znázorněni a mnoho dalších.

Ve hře, jak jsem již zmínila, je velké množství detailů, kterých byste si ani nevšimli, kdyby je vývojáři vynechali, ale přesto tam jsou a dodávají všemu korunu. Mluvím například o trávě, kterou můžete přeseknout světelným mečem, přičemž useknuté kousky opravdu spadají na zem. Jak říkám, malý detail, který je vlastně velice nepodstatný. Nebo hudba, u ní jsem měla pocit, že se opět koukám na čtvrtý díl Nová naděje. Atmosféricky je tato hra opravdu brilantně udělaná. Během hlavního příběhu se můžete podívat na spoustu planet, které jsme ve Star Wars mohli vidět jenom maličko a jsou také nádherně zpracované. Například Dathomir, domovská planeta Asajj Ventress, Kashyyyk, domovská planeta rasy Wookiee, nebo Ilum, který je místem základny Prvního řádu v nové filmové trilogii, kde postavili vylepšenou verzi Hvězdy smrti, tedy základnu Hvězdovrah (Starkiller).

Hratelnost je něčím, na co je třeba si chvíli zvykat. Tedy pokud jste více zvyklí na svižnější boj, kde nemusíte tolik útoků od protivníka vykrývat a dávat pozor na jeho další krok. Fallen Order se v mnoha ohledech podobá hře Dark Souls. Jestliže jste se nikdy k zahrání Dark Souls nedostali a plánujete to, Fallen Order je dobrým tréninkem. Cal je taky docela šikovný skokan a některé mechaniky se podobají hře Tomb Raider – šplhání po stěnách, přeskakování propasti pomocí liány, sjíždění na laně nebo sbírání “pokladů”, v tomto případě beden, ve kterých můžete najít různé skiny pro vás, vašeho droida nebo vaši loď. Zpočátku mě trochu mrzelo, že se v bednách nachází pouze skiny, ale v průběhu hraní jsem změnila názor. Jak postupujete v příběhu, můžete najít i různá vylepšení světelného meče a malého droida, který vás doprovází. Stejně tak pokud jste pečliví a máte dostatek času, dají se objevit speciální bedny, ve kterých se nachází balíčky stimů, což jsou v podstatě lékárničky.

Abych to shrnula, se Star Wars Jedi: Fallen Order jsem velice spokojená. Ano jistě, mám i pár výhrad, nemůže to být vše jenom růžové, ale můj celkový názor na hru je stále převážně kladný. Co mi přišlo poněkud úsměvné byli odhodlaní stormtroopeři s raketomety, kteří na vás vystřelí i z jednoho metru a zabijí tím sami sebe, ale tak proč ne. Holografická 3D mapa je vcelku nepřehledná a jelikož mám orientační nesmysl, tenhle detail mě docela štval. Jinak si ale nemám na co jiného stěžovat a vřele tuto hru doporučuji.

LEGO Star Wars

Možná, že někteří z vás právě kroutí hlavou, proč se vůbec obtěžuji zmiňovat lego hru, ale byla by věčná škoda tuto hru nezmínit. Příběh je postaven na klasické filmové sérii, která je pouze předělaná do lego verze, vtipnější a mnohem více uvolněnější. Většina “legovek” jsou prostě relaxační hry, které si chcete zahrát, pokud nemáte na nic náročnějšího sílu. Navíc pokud hrajete na ovladači, můžete si dát nohy pěkně na stůl a natáhnout se na gauč, za mě je to ideální odpočinek. Na dnešní poměry, i mezi lego hrami, je LEGO Star Wars již poněkud zastaralé, také vyšlo roku 2007 na PS3 a Xbox 360 a dva roky poté i na PC. I přesto je to pro mnohé ikonická Lego hra, na které vyrůstali nebo při které úspěšně prokrastinovali.

Dnes tvoří LEGO Star Wars kompletní verzi, v níž najdeme originální a prequelovou trilogii pospolu. Původně tomu tak, ale nebylo. Obě trilogie byly rozděleny do dvou oddělených her. O spojení obou svých her a vytvoření kompletní ságy se postaralo studio Traveller’s Tales, které na ní také zároveň udělali několik grafických úprav a přidali pár nových hratelných úrovní. K menším úpravám také patřili maličké změny v několika původních kapitolách. Příkladem je kapitola z prvního dílu, kde závodíte jako mladý Anakin Skywalker, která původně byla mnohem obtížnější. Skvělé je, že vývojáři těch pár misí, které pozměnili, nechali v původní verzi jako bonusovou úroveň, kterou si můžete později po dohrání celého dílu zahrát. V tuto chvíli je v očekávání zcela nová kompletní edice LEGO Star Wars: Skywalker Saga, která nabídne příběh všech devíti filmů hlavní ságy. Pokud jde o vytvořenou původní šestidílnou ságu, tak je od nuly přepracována. Této nové kompilace bychom se snad mohli dočkat už na jaře letošního roku.

Každá “legovka” je v podstatě o tom samém. Krom hlavního úkolu, a to je dohrát úroveň a posunout se v příběhu, máte spoustu vedlejších sběracích úkolů, které prostě chcete mít hotové. Všechny bonusové předměty, poklady, kanystry, ať už je to cokoliv, peníze a tak dále. Něco nás láká na krásném popisku, 100 % splněno. Možná proto jsou to tak příjemné odpočinkové hry. Stejně tak si můžete zahrát s přáteli, protože hra má režim pro dva hráče, ostatně jako všechny lego hry. Traveller’s Tales vytvořilo spousty lego her na různá témata – Indiana Jonesa, Star Wars, Harryho Pottera a další. Záleží jenom na vás, jakou z nich si vyberete.

Star Wars: The Old Republic

Jak jsem již nahoře zmiňovala, KOTOR byl velice oblíbenou hrou mezi fanoušky Star Wars. Stejně tak se roku 2011 mohli fanoušci zbláznit, když vyšla nová MMORPG hra na téma Staré Republiky. Velká inspirace pocházela právě ze starého dobrého KOTORU. Bioware, EA a samozřejmě Lucas Arts dali dohromady skvělé MMORPG, které se odehrává 300 let po událostech prvního KOTORU. Star Wars: The Old Republic (SWTOR) patří mezi první MMORPG s plně vytvořeným dabingem.

Máte samozřejmě na výběr, zda chcete být na straně Staré Republiky nebo Sithského Impéria. Každá frakce nabízí čtyři různé classy, a to dva typy jediů, sithů nebo obyčejné vojáky, lovce odměn, agenty a pašeráky. Každá classa má svůj vlastní příběh a své vlastní členy posádky, kteří mají odlišné osudy a jiné úkoly, které je třeba splnit. Můžete s nimi zlepšovat vztahy a vytvářet přátelství, či romance. Každý malý vedlejší úkol nebo konverzace má osobitý dabing a vy si v průběhu dialogů můžete volit cestu temné, či světlé strany síly. Stejně tak můžete hrát za různé rasy, od lidí a kyborgů až po twi’leky nebo rattataki a spousty dalších.

Osobně jsem byla velice nadšená z jedné konkrétní rasy, kterou jsme doposud ještě v žádné hře neviděli, a to byli právě sithové. Pod pojmem sith si totiž většina lidí představí temného jediho s červeným světelným mečem a žlutýma očima. To samozřejmě není špatně, ale původní sithové byla rasa, která se rodila s obrovskou schopností ovládat temnou stranu síly. Dali by se přirovnat například k rase rattataki, jako byla Asajj Ventress ze seriálu Klonové války. Ti využívali temnou stranu i když neměli se sithy ani s jedii nic společného. Každopádně právě po těchto sithech se temní jediové pojmenovali a v této hře máme možnost za ně hrát. Možná by na naše pozemské poměry nevyhrávali soutěže krásy, ale pro mě byli sithové jasnou volbou, pokud jsem tedy zvolila jejich Impérium.

Po všech stránkách se jedná o klasické MMORPG, plné flashpointů (dungeonů) a operací, ve kterých se ve skupince hráčů musíte probojovat z místa A do místa B. V době, kdy SWTOR byl stále ještě novinkou, přibylo během tří dnů víc jak jeden milión hráčů, což něco vypovídá o nadšení, které fanoušci ke hře chovali. Ve hře se nachází přes 1600 hodin příběhu, a to nemluvím pouze o úkolech, které se dají dělat sólo, ale i o flashpointech a operacích. Ty totiž také měly svůj osobitý příběh a dabing. SWTOR stojí dle mého za zkoušku -má dobrý příběh, moc pěknou grafiku a stejně tak i dobrý multiplayer. Můžete si vyhrát s vaším vybavením, koupit různá kosmetická vylepšení a věnovat se různým profesím. Bohužel se ve hře nachází i mnoho chyb a bugů. Vývoj dalšího obsahu je poněkud zdlouhavý a pokud doděláte všechny vaše úkoly, musíte čekat. Každý si asi na SWTOR musí udělat názor sám, ale mohu vám ze svého subjektivního názoru tuto hru doporučit. Pro Star Wars fanouška je, i přes své chyby, tato hra velice zábavná a pokud nejste, tak zarytý fanda, určitě ji dejte alespoň šanci. Zvláště, když je nyní dostupná ve free-2-play verzi.

Na závěr

Při výběru her, které použiji do tohoto článku, jsem měla nervy na pochodu. Her vycházejících ze světa Star Wars je mnoho a vybrat těch pár vyvolených není lehký úkol. Nenechte se zmást, toto není žádný TOP 5 seznam. Kdyby se jednalo o můj TOP 5 seznam Star Wars her, asi by to byla retro přehlídka, a to jsem pro účely tohoto článku nechtěla. Navíc mezi novými tituly se dají najít i docela poklady, stačí mít šťastnou ruku. Výše uvedené hry jsou ale dobré i když mají své chyby a stojí za vyzkoušení. Zdaleka jsem nemohla obsáhnout vše, protože to bychom tu seděli do příštích Vánoc. Každá ze zmíněných her je odlišného žánru, tudíž si každý může v Předaleké galaxii najít to své.

P.S. Vzpomínáme na SW1313 (pozn. red.)