Česká herní studia, která se zapsala do historie – SCS Software

Česká herní studia, která se zapsala do historie – SCS Software

15 února, 2021 0 Od Aleš Pitrmoc

Extrémní podmínky! Extrémní vozidla! Extrémní relax… Pokud jste si někdy chtěli vyzkoušet virtuální jízdu kamionem, museli jste narazit na některý ze světoznámých „Truck simulátorů“, které produkuje česká firma SCS Software. V další české kolébce simulátorových her s vlastním enginem, založené dvěma bratry, Pavlem a Petrem Šeborem se zrodil nejznámější simulátor nákladních vozů na světě, série 18 Wheels of Steel a Truck Simulator. Byť hry mají velmi „mužný“ a tvrdý nádech, ať už v trailerech, názvech a jak je všeobecně hra představována, jejich hry jsou hráči opěvované jako oddechové a relaxační, kdy si často i opravdoví řidiči přepravních vozů rádi sednou ke klávesnici, volantu, či jinému ovladači, a odpočinou si po dni tvrdé práce. Já sám jsem se něco nařídil a viděl jsem nejednu ratolest pěstovat si lásku k řízení ať už v autobuse, nebo kamionu.

Z hlubin moří na dálnice USA

SCS ale nezačínali pouze s řidičskými simulátory. Od jejich založení v r. 1997 pracovali jako kontraktoři u jiných firem se svým dodnes vyvýjeným enginem Prism 3D, a jejich první vydanou hrou byl lovecký simulátor Hunting Unlimited, který je jen o něco méně známou sérií. Do tvorby SCS se v roce 2005 zapletla i hra Ocean Dive, ve které jste se mohli potopit do mořských hlubin a pozorovat tamní život. O 2 roky později vyšel i jinak osobitý Deer Drive, další lovecký simulátor s odděleným herním systémem od série Hunting Unlimited. Obě hry přinesli na trh řadu novinek a ukázku možností realismu a složitých vlastností pro zvýšení požitku hráče. Jak bylo v tomto odstavci ukázáno, SCS se nedrželi pouze kamionů. V roce 2007 představili také Bus Driver, nebo-li simulátor autubusů. I přes menší úspěch výše zmíněných her, či sérií, se podle všeho všechny zaplatily a Bus Driver se dokonce v roce 2014 dostal na platformu iOS pro výrobky od Apple.

18 kol z oceli!

Nejznámější sérií, která proslavila firmu SCS Software je bezpochyby 18 Wheels of Steel. První hra byla vydána 31. srpna roku 2002 a přinesla dosud neviděný simulátor nákladní dopravy, kde člověk vždy začínal s dírou v peněžence ke svému jménu a několika možnostmi, jak si vybudovat svoje malé dopravní impérium pomocí zpočátku jednoduchého managementu a různých zásilek. Série 18 Wheels of Steel se soustředí na Severní Ameriku a díky tomu se i dobře ujala a rozšířila po světě, jelikož Truckeři v Severní Americe to nepovažují jen za živobytí, je to jejich kultura a kolem těchto ocelových dlouhých monster je vybudován kult – v dobrém slova smyslu.

Řízení na dlouhých dálnicích bez civilizace na dohled, i v civilizaci, může být nebezpečné a lidé si tam vyvořili úzce spjatou komunitu, kde si každý pomáhá a právě této komunitě může SCS děkovat za svůj vzrůst a pozitivní příjem svých her. SCS si na spolupráci se svými fanoušky opravdu zakládá a ukazuje to na všech svých projektech, turné po různých zemích s ukázkou nových her a technologií, a podporou herních modifikací, které jsou v rámci jejich sérií velice populární.

Ve hře je kladen důraz na všechny funkce a vzhledové atributy, které by každý takový kamion měl mít, od gps, převodovek, realistického rozhledu kolem vozidla z pohledu první osoby, nástřiky a chromové lemy, až po rádio. S každým novým dílem bylo na všem důkladně zapracováno a rozvíjely se části, kde hra pokulhávala za realismem. Až snad od konce roku 2007, kdy vyšel 6. díl, 18 Wheels of Steel: American Long Haul, nebylo co dodat. I když se občas objevily výtky kvůli použitým funkcím a součástem ze starších her, na kterých se nezapracovalo – jako třeba zastaralý systém rádia.

Série celkem obsahuje 7 titulů, kromě původního dílu tu máme Across America(2003), Pedal to the Metal(2004), Convoy(2005), Haulin‘(2006), American Long Haul(2007), Extreme Trucker(2009)a Extreme Trucker 2(2011). Každý díl samozřejmě nabídl lepší grafiku, nové technologie, mapy – ať už v základní hře nebo v DLC – a dokonce licencované originální vozy značek jako jsou Peterbilt, Kenworth, Volvo, International, Mack, Western Star a Freightliner. Princip těchto her je jasný, nabírat zkušenosti pomocí včasného doručování zásilek v neporušeném stavu, přičemž za každý prohřešek se strhávají odměny. Ale zásilku je třeba doručit, i když už z ní nebudete profitovat.

K Americkým končinám se autoři vrátili i se svým posledním vydaným kouskem, American Truck Simulatorém z roku 2016, který je i nejmodernějším vtělením simulátorů od SCS, který jako očekávaný klenot jejich her sklidil nadprůměrné hodnocení od kritiků. Titul nejenže vyhrál cenu za nejlepší technologické řešení od České hry roku, ale byl také nominován na Nejlepší hru, Nejlepší hru na konzoli/pc a nejlepší Audio roku 2016.

K Evropským truckerům…

Neméně proslulou sérií je Euro Truck Simulator, zahrnující pro změnu Evropské státy a lincencované vozy od značek jako jsou Mercedez-Benz, či MAN a Scania. Nejde tedy jen o převlek „Americké“ verze 18 Wheels of Steel, oba díly jsou modernějšími a propracovanějšími počiny. Rozdíl není jen v patrném vzhledu vozidel, kdy tu postrádáme dlouhé stroje i návěsy, ETS je i první hrou od SCS, která vyšla pro Operační Systém X, nebo-li Macy od Applu. První díl vyšel 6. Srpna 2006 a druhý díl pak 19. září 2012. Součástí druhého dílu Euro Truck Simulatoru byla promující verze ETS s názvem Scania Truck Driving Simulator, který sloužil jako takový tutoriál a ukázka toho, na co se můžeme v budoucnu těšit. Pro Evropské fanoušky byly ale mimo jiné vytvořeny i tituly German Truck Simulator a UK Truck Simulator nabízející koncentrovaný pohled na tyto země.

Plány do budoucna

Pokud čekáte nové pokračování některé ze sérií, musím vás zklamat. Tým vývojářů pilně pečuje o ETS 2 a American Truck Simulator, a stará se o kompatibilitu s módy, ovladači, a dokonce pracuje na virtuální realitě pro stávající tituly. Vývojáři měli spoustu plánů pro oba své tituly a plánovali také pro ně velká rozšíření, ale víte co se ve světě děje. Plány byly zhaceny a na některé expanze tak stále čekáme. Jestli ale potřebujete provětrat vaše truckerské čepice, vypnout po namáhavé práci, či se jentak projet, ať už s volantem nebo klasickou klávesnicí, tyto hry na vás čekají s otevřenou náručí – plné módů, uživatelských map a svobody.