Co se skrývá pod názvem Star Wars The Rise of Skywalker

Co se skrývá pod názvem Star Wars The Rise of Skywalker

15 dubna, 2019 0 Od Jiří Hora

První ukázku z deváté a závěrečné epizody ságy Star Wars máme konečně za sebou. A co v nás toto představení zanechalo? Poměrně dost otázek. V traileru si na konci třeba můžeme poslechnout smích samotného Dartha Sidiouse, alias Palpatina, či Imperatora a oficiální název filmu je také jedním velkým otazníkem. Pojďme si tedy zkusit na tyto otázky odpovědět a využijeme k tomu široký kanón Star Wars vytvořený nejen filmy, ale i knihami a pochopitelně hrami.

Oficiální název filmu je The Rise of Skywalker, což bychom si mohli přeložit jako Vzestup Skywalkerů, ale jak všichni víme, tak rod Skywalkerů je již po smrti, tak kdo by mohl být v tomto případě na vzestupu? Může se vrátit jako mocnější entita samotný Luke? A co třeba sám Anakin? Nemůže být Rey nějakým zapomenutým potomkem tohoto rodu? Další otázky? Jdeme je eliminovat. Luke v epizodě VIII mluví o tom, že by řád Jediů měl skončit, k čemuž nejspíše tedy i dojde. Samotná podstata Jediů je ve skrze dobrá, ale není dokonalá a Sithové jsou potom jejich pravým opakem, ale umožňují brát v potaz city a další faktory, které Jediové berou jako zapovězené. Skywalker tak v názvu vůbec nemusí označovat osobu, ale vlastně nově vytvořený řád po tomto rodu pojmenovaný, řád, který by opravdu stavěl na rovnováze Síly a ne jen na jedné z jejích částí.

Ostatně už se v minulosti v různých kánonech Hvězdných Válek objevují v řadách Jediů i Sithů postavy, které nestáli pouze na jedné či druhé straně. Jako příklady můžeme uvést Darth Revana, či Plagueise z řad Sithů a z řad Jediů pak Asoku Thano, právě nyní Ray, či na sklonku života i Anakina Skywalkera.

A co smích Palpatina na konci traileru? Spekuluje se o tom, že Palpatine alias Darth Sidious v nějaké formě přežil svoji smrt na Hvězdě Smrti. Jako jistá etita v Síle jako duchové padlých Jediů jenž ovládali moc Síly na vysoké úrovni. Je také možné, že sám Snoke byl jednou z forem samotného Palpatina. A v průběhu samotné epizody IX tak nejspíše dojde na jeho návrat a rozuzlení všeho dění kolem Prvního řádu. Otázkou také je, jak bude do závěru uvržen samotný Kylo Ren, či zda on nebude přímou loutkou a prostředníkem k návratu Imperatora. Nezbývá než si na odpověď posledního filmu počkat do prosince letošního roku a důvěřovat tomu, že režisér J. J. Abrams vše dovedl do zdárného a uspokojivého konce.