Hry odehrávající se ve Vánočním čase

Hry odehrávající se ve Vánočním čase

23 prosince, 2018 1 Od Jiří Hora

Vánoční svátky mají být svátky míru a pohody. Kdy si všichni užívají vánočního klidu, dávají si řízky, kapra, či krocana. To už závisí na tom, kde ve světě se nacházíte. Vánocům se nevyhýbají ani herní vývojáři, ale se svátky klidu a míru to moc společného většinou nemá. Přeci jen hry o těchto faktorech většinou nebývá, což vám dokáže výčet her níže, které jsou situovány do období Vánočních svátků, ale na oslavy v nich rozhodně moc času není.

Nemusíme chodit ani příliš daleko do historie, abychom se podívali na zoubek hned první hře, která rozhodně s Vánoční pohodou nesouvisí. Řeč je o velmi populárním Tom Clancys The Division, který si mezi hráči vydobyl své právoplatné místo hlavně svou technickou kvalitou. Hra je zasazena do období Vánočních svátků v New York City z něhož se stalo pouze místo strachu, utrpení a bolesti. Za vše může nebezpečný virus, který zachvátil město a postupně se rozšířil do celého světa. My jakožto agenti Divize máme odhalit původ viru, najít protilék a zabezpečit New York proti všem hrozbám a anarchii. Titul se také za tři měsíce dočká nového dílu, v němž zasněžené město, které nikdy nespí vystřídá v letních měsících hlavní město spojených států Washington D.C., na němž se pandemie podepsala daleko hůře. Tom Clancys The Division 2 se pokusí v mnoha ohledech svého předchůdce překonat, což nebude lehký úkol, avšak věřím, že vývojáři z Massive Entertainment se s tím poperou důstojně.

Dalším kouskem v pořadí je zombie akce Dead Rising 4. Hra se odehrává během Štědrého večera, ale hordy hladových zombií nejsou rozhodně tím pravým vánočním dárkem. A věřte, že o takové Vánoce nestojí ani novinář Frank West, který byl zároveň hrdinou prvního dílu této zombie série. I když hordy hladových nemrtvích nejsou zrovna radostným výjevem, tak není tajemství, že tato série si s touto tématikou dokáže poradit se značným humorem, čemuž dopomáhá i postava samotného Franka, který vtipnými hláškami zrovna nešetří. Dead Rising 4 původně vyšel jako exkluzivní titul pro konzoli Xbox One, ale nyní je dostupný i na PC a Playstation 4. Rozhodně jde v rámci série o odlehčenější počin, který vás ani neomezuje časovým rozmezím, za které je třeba vše splnit a z místa uniknout, jako tomu bylo v případě předchozích dílů, kde hlavně třetí díl byl brán asi nejvážněji.

Během Štědrého večera se odehrává i děj prequelového dílu k sérii Batman Arkham, jíž stvořilo studio Rocksteady. O titul Batman Arkam Origins se však postaralo studio Warner Bros Montreal a rozhodně nešlo o špatný kousek, ale trochu doplatil na to, že vyšel pro konzole Xbox 360 a PS3 v době, kdy už na trh šli konzole současné generace. Postava samotného netopířího muže je zde brána v trochu surovější podobě, což se mi rozhodně líbí a Batman se za svými činy tolik neohlíží a pro informace se nebojí uchýlit i k drastičtějším metodám. Jeho úhlavním nepřítelem není tentokrát ikonický klaun Joker, ale tajemný a nebezpečný Black Mask, který má za sebou celou řadu vrahů a nájemných zabijáků, jenž mají za úkol dostat Batmanovu hlavu. Své síly tak střetne s Deathstrokem, Deadshotem, Banem, Fireflyem, ale i řadou dalších. Hra své kvality nezapře a zasazení se rozhodně nemine svým účinkem. Pokud jste se tento díl rozhodli kvůli absenci vývoje studiem Rocksteady minout, je čas to napravit. Hra je dokonce součástí zpětně kompatibilních titulů pro konzoli Xbox One.

Toto pochopitelně nejsou jediné hry, které jsou zasazené do období Vánočních svátků. Pokud bychom šli více do historie, pak za zmínku rozhodně stojí jeden ze starších kousků z mysli geniálního Hidea Kojimi. Díl Metal Gear 2 Solid Snake se také odehrává kolem Štědrého večera.  Pak je tu řada titulů, které jsou inspirované vánočními filmovými hity jako byly první dva díly Home Alone (Sám Doma), nebo Nightmare Before The Christmas. O svůj herní počin nepřišel ani ikonický vánoční kazisvět Grinch. Vše jsou však starší tituly, po kterých by dnes již jen tak nikdo nesáhl nehledě na to, že mezi tří áčkovou produkci se rozhodně neřadí. To pochopitelně neplatí na první zmíněnou hru v tomto odstavci.

Řada současných titulů se nemusí přímo během těchto radostných svátků odehrávat, ale rozhodně je neignorují. Jde hlavně o online tituly, které každoročně během těchto svátků přinášejí speciální eventy, či přeskinují mapy do Vánoční stylizace. Mezi takovéto tituly se řadí například Overwatch, GTA  Online, Call of Duty, či třeba nynější fenomén Fortnite a takto bychom mohli pokračovat ještě déle. Titulů, které by byly zasazeny do období Vánočních svátků může být dozajista více, ale bohužel má pátrání mnoho ovoce nepřineslo, pokud si na nějaký takový titul vzpomenete a nebyl zde zmíněn, pak jej rozhodně můžete napsat do komentářů níže.